بیزینس من کیست؟

مجله املاک مهستان :امروزه همه مردم تا حدودی با مفهوم تاجر و تجارت آشنا هستند، اما قصد داریم کمی تخصصی و علمی تر در مورد مفهموم و جایگاه تاجر در قانون صحبت کنیم. چه قوانینی برای یک تاجر وجود دارد؟ امروز می خواهیم بحث تجارت را در ابعاد بین المللی و جهانی مطرح کنیم.

به تعریف هایی که در بازار های داخلی در ایران وجود دارد، خیلی کار نداریم و بحث جهانی و بین المللی آن برای ما مطرح است.

همه ما با خرید و فروش ارتباط داریم. همه ما هر روز به صورت جزئی و کلی خرید و فروش انجام می دهیم. کسی را که مغازه لوازم التحریر یا سوپر مارکت دارد و روزانه خرید و فروش انجام می دهد را در نظر بگیرید، آیا این شخص هم تاجر است؟ به این افراد هم می توانیم کلمه تجارت را نسبت بدهیم یا خیر؟

مفهوم تجارت در سطح بین الملل و جهان

وقتی ما خیلی اصولی و حرفه ای عبارت تاجر و تجارت کردن را در سایت های فارسی بررسی کنیم، با یک سری عبارات کلیشه ای و تکراری که مدام در سایت های مختلف تکرار می شود، مواجه می شویم.

تاجر در لغت، کسی است که کار خرید و فروش را انجام می دهد و بازرگان است که این فعالیت را بر عهده می گیرد. ما فقط به یک شخص حقیقی کلمه تاجر را اتلاق نمی کنیم و می توانیم به افرادی که به نمایندگی از یک شهر یا گردان، به صورت حقوقی کار تجارت را انجام می دهند هم، کلمه تاجر را نسبت دهیم.

در بحث بین الملل دو مفهوم وجود دارد، یکی بیزینس من و دیگری ترید. لازم به ذکر است که افرادی که ترید انجام می دهند را تریدر می گویند.

بیزینس من ها

بیزینس من شخصی است که در یک شرکت یا سازمان فعالیت می کند و کار خرید و فروش را انجام می دهد. در این شرایط میتواند، آن شرکت یا سازمان برای خودش باشد یا به عنوان کارمند آن جا کار کند.

در واقع بیزینس من ها در عرف این گونه تعریف می شوند که آن ها افرادی هستند که در خرید و فروش و تجارت هایشان، با اشخاصی ارتباط برقرار می کنند که کت و شلوار به تن دارند و از لحاظ رفتاری در سطح بالاتری نسبت به بقیه مردم قرار می گیرند.

در بحث بین الملل اصطلاحا می گویند: بیزینس من ها با یقه سفید ها در ارتباط هستند. این مفهومی است که در بازار داخلی اصلا کاربرد ندارد و رایج نیست.

یقه سفید ها چه کسانی هستند؟

یک فرد عادی یا یک کارمند ساده با افراد معمولی جامعه در ارتباط است. برای مثال فروشنده سوپر مارکت غالبا با عموم مردم جامعه سر و کار دارد.

زمانی که در بین الملل یا در جهان کلمه یقه سفید یا وایت کلار جاب ها استفاده می شود، منظور این است که با افرادی سر و کار داریم که از نظر رفتاری در یک سطح بالاتری نسبت به مردم جامعه قرار دارند.

در اصطلاح بیزینس من، جنیست مطرح نیست

با توجه به این که کلمه بیزینس من، یک اصطلاح است و به معنای کسی است که کار تجارت را انجام می دهد، کلمه ی دیگری مثل بیزینس وُمن نداریم.

در این موضوع بحث جنسیت ها مطرح نیست و واژه بیزینس من، به یک تاجر نسبت داده می شود. پس منظور از این کلمه صرفا مردی که تجارت می کند، نیست.

ما در بحث جهانی و بین المللی واژه بیزینس پرسن را هم داریم و به معنای همان شخصی است که تجارت را انجام می دهد. در نتیجه در جهان، هم به خانم تاجر و هم به آقای تاجر بیزینس من می گویند.

بیزینس من ها به چند دسته کلی تقسیم می شوند؟

بیزینس من ها دو گروه عمده هستند. گروه اول افرادی هستند که تجارت می کنند و خرده فروشی انجام می دهند که در تعریف بین الملل در سطح پایین تری قرار دارند.

برای مثال شما شرکت پخشی را در نظر بگیرید که محصولی را در حجم بالا به صورت تناژ دار خریداری کرده و آن را به فروشنده های دیگر می فروشد و کاری با مصرف کننده ها ندارد. این شخص محصول خود را به کسی می فروشد که کالا را در حجم کمتر، اما باز هم به صورت عمده می خواهد.

گروه دوم افرادی هستند که عمده فروشی انجام می دهند. یعنی در واقع محصول را برای شغل ها و تاجر های دیگر تامین می کنند. هم چنین این اشخاص، کالا ها را در حجم زیاد و قیمت کم عرضه می کنند.

برای مثال کارخانه ای که رب گوجه فرنگی تولید می کند را فرض کنید. این کارخانه به اقلامی هم چون قوطی، گوجه، نمک، روغن و… نیاز دارد. صاحبان کارخانه این محصولات را، از تجار دیگر در حجم بالا ولی با قیمت پایین تر خریداری می کنند.

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت

× ارتباط با پشتیبانی در واتساپ